Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Grób Agamemnona” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Grób Agamemnona” Juliusza Słowackiego to romantyczny wiersz odwołujący się do kultury antycznej. Powstał podczas pobytu poety w Grecji. Będąc w okolicach Myken, Juliusz Słowacki zwiedzał starożytne budowle, między innymi skarbiec Arteusza, uważany wówczas za miejsce spoczynku Agamemnona, słynnego wodza wojsk greckich. To zdarzenie zainspirowało poetę do rozważań na temat roli poezji oraz refleksji nad własnym narodem i jego najnowszą historią.

Pierwsza część wiersza to rozmyślania poety nad historią Grecji i rolą, jaką w jej uwiecznieniu odegrała poezja. Zamierzchłe dzieje, wojna trojańska i zbrodnia Klitajmestry, a potem zemsta Orestesa, wszystko to pozostaje żywe dzięki pieśniom Homera: „Zrazu myślałem, że ten co się wdziera/ Blask, była struna to z harfy Homera”. Starożytny poeta unieśmiertelnił wielkich bohaterów, którzy dzięki niemu żyją do dziś. Słowacki wyraża podziw dla wielkiego epika, ojca greckiej poezji. Jako poeta porównuje się z nim i odczuwa własne niedostatki: „w mojém ręku/ Ta struna drgnęła i pękła bez jęku”. Jednocześnie zazdrości Homerowi wielkich zwycięstw, które mógł opiewać, heroicznych historii, wielkich bohaterów.  Dzięki temu eposy tętniły życiem,...

Podobne wypracowania