Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Symbolika w „Ludziach bezdomnych” Stefana Żeromskiego - jej rola i znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego to powieść, w której często można natknąć się na symbole. Te formy przedstawiania pewnych rzeczy i zjawisk były bardzo popularne w dobie modernizmu. Spróbuję teraz przedstawić ich rolę i znaczenie w tym utworze.

Już na początku naszej lektury, wraz z bohaterem oglądamy dwa dzieła sztuki, o silnie symbolicznej wymowie. „Wenus z Milo” odwołuje się do witalności, piękna, radości życia. Natomiast „Ubogi rybak”, namalowany przez de Chavannes’a, jest zupełnym kontrastem do rzeźby. Przedstawia ciemną stronę życia - krzywdę i niesprawiedliwość, które dotyka wielu ludzi. Zestawienie to ukazuje jak bardzo różni się życie jednych ludzi, od życia innych. Ma na celu obudzić wrażliwość czytelnika, na którą jeszcze mocniej mają oddziaływać realne dzieła sztuki, jakie każdy może zobaczyć własnymi oczyma.

Tomasz Judym porównuje postać Karbowskiego (amanta, karciarza) do kwiatu tuberozy. W tym kontekście roślina staje się symbolem bezużytecznego piękna, próżności. Odzwierciedla to brak ambicji tego bohatera epizodycznego do czynienia dobra. Judym mówi, że więcej pożytku jest ze zboża, tymotejki czy koniczyny, które mogą przydać się chociażby...

Podobne wypracowania