Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Impresjonizm - cechy impresjonizmu. Impresjonizm w literaturze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin „impresjonizm” stanowił początkowo określenie dla nurtu w malarstwie francuskim, który narodził się w drugiej połowie XIX wieku i rozprzestrzeniał stopniowo po całej Europie aż do wybuchu I wojny światowej. Nazwa tego prądu pochodzi z francuskiego słowa „impression” oznaczającego „wrażenie”, które stało się centralną osią konstrukcyjną utrzymanych w tej stylistyce dzieł. Z osiągnięć malarstwa impresjonistycznego zaczęła w końcu czerpać także i literatura, na rodzimym gruncie ciesząc się dużym powodzeniem wśród najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski.

Jednym z czołowych poetów tej epoki był Kazimierz Przerwa-Tetmajer, którego wiersz zatytułowany „Widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej” stanowi znakomity przykład opisu impresjonistycznego w liryce. Utwór ten nie stawia sobie za cel relacji zdarzenia osadzonego w konkretnych realiach, ale skupia się na uchwyceniu płynnej, szybko przemijającej chwili: „Patrzę ze szczytu w dół: pode mną/ przepaść rozwarła paszczę ciemną -/ patrzę w dolinę, w dal (...)”. Elementem konstytutywnym dla dzieła jest wrażenie, jakim podmiot liryczny pragnie podzielić się ze swym odbiorcą: „(...) i jakaś dziwna...

Podobne wypracowania