Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Tokarczuk „Gra na wielu bębenkach” - recenzja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po kilku powieściach Tokarczuk próbuje – po raz kolejny – swoich sił w krótkiej formie, jaką jest opowiadanie. Czytelnik otrzymuje zbiór dziewiętnastu nieprzypadkowych opowiadań, albowiem – chociaż każde z nich dotyczy losu innych bohaterów – pisarka układa je w spójną całość.

Tokarczuk dzieli opowiadania na trzy grupy. W pierwszej części książki, na którą składają się cztery historie, pisarka bawi się z czytelnikiem, pokazuje, jak mało zauważalna jest granica między rzeczywistością a literacką fikcją. Bohaterowie opowiadań niekiedy niezauważaną tej cienkiej linii, a po przekroczeniu jej – świat już nie jest taki jak wcześniej. Czy czytelnicy Tokarczuk będą uważniejsi?

W kolejnej części pisarka opowiada zasłyszane, prawdziwe historie. Poznane fakty ubarwia magią i mistycyzmem, dodaje szczyptę filozofii, wszystko doprawia metafizyką. Owoc jej pracy budzi sympatię czytelników, którzy chętnie sięgają po opowieści tego typu. Tak bardzo lubimy, kiedy szara rzeczywistość staje się piękniejsza, kiedy niezwykłość jest piękniejsza od codzienności.

Ostatnia część powinna najbardziej przypaść do gustu czytelnikom. Po opowiadaniach autotematycznych (część pierwsza) i apokryficznych...

Podobne wypracowania