Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wisława Szymborska „Wieczór autorski” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wieczór autorski” jest ironicznym, bardzo zabawnym spojrzeniem na „zawód” poety. Autorka z przymrużeniem oka opisuje ten ciężki kawałek chleba.

Utwór składa się z czterech strof o nieregularnej budowie. Pierwsza i trzecia zwrotka mają po sześć wersów, druga cztery, natomiast ostatnia strofka zbudowana jest z pięciu wersów. Zauważalne są rymy, jednak nie występują one w każdym wersie, nie są regularne („sali - zaczynali”). W utworze występują apostrofy do Muzy, która ma natchnąć oraz wesprzeć poetkę.

Podmiot liryczny, który jest tożsamy z Wisławą Szymborską opisuje nam swój wieczór autorski. Takie spotkania pozwalają poetom na zaprezentowanie swojej twórczości i bliski kontakt z czytelnikami. Okazuje się jednak, iż nie łatwo być artystą, ponieważ ludzie tego nie doceniają. Dla współczesnego człowieka liczą się widowiskowe wydarzenia, spektakle, kolorowa i głośna rozrywka. Podmiot liryczny porównuje swój wieczór autorski do gali bokserskiej i z ironią stwierdza, że nie ma żadnych szans. Boks to bardzo krwawy sport.

Mężczyźni chętnie go oglądają a kobiety mdleją na widok roznegliżowanych, spoconych bokserów. Tam jest...

Podobne wypracowania