Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gospodarka w średniowieczu - Morze Śródziemne jako obszar rywalizacji handlowej miast włoskich

Wiek XIV, uznawany przez historyków za okres ogólnego kryzysu gospodarczego i ekonomicznego na Starym Kontynencie, wymusił także pewne zmiany w handlu śródziemnomorskim, zdominowanym od dłuższego czasu przez kupców włoskich, francuskich oraz katalońskich.

Wielki wpływ na ten fakt miały, jak zawsze w podobnych przypadkach, czynniki natury politycznej. Pierwszym z nich był upadek ostatnich posiadłości krzyżowych na Bliskim Wschodzie pod koniec XIII wieku, przez co kwitnące wcześniej kontakty handlowe pomiędzy Italią a chrześcijańskimi portami wybrzeża syryjskiego zostały nagle ograniczone. Wówczas to ponownie do rywalizacji handlowej we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego włączyli się kupcy arabscy, jednak nie zdołali oni przezwyciężyć dominującej pozycji miast włoskich. Drugą przyczyną zwiększenia trudności w handlu śródziemnomorskim był upadek rozległego imperium mongolskiego, którego istnienie i tolerancyjny charakter umożliwiały w miarę bezpieczne kontakty handlowe Europy z Dalekim Wchodem, głównie z Cesarstwem Chińskim. Kolejnym czynnikiem determinującym kryzys w handlu śródziemnomorskim było apogeum odwiecznego konfliktu Wenecji i Genui o hegemonię na morzu. W roku 1381 Wenecja odniosła nad...

Podobne wypracowania