Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy Sachem zapomniał o swoich przodkach i obietnicy zemsty? Odpowiedz na pytanie w kontekście noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pamięć o przodkach świadczy o szacunku, jaki żywimy nie tylko do nich samych, lecz także do tradycji i historii, którą współtworzyli i w której uczestniczyli. Ocena postawy Sachema, który winien pielęgnować w sobie pamięć o plemieniu i szanować ją, nie jest jednak prosta.

Narrator przedstawia cały bieg zdarzeń tak, by czytelnik dał się przekonać o słuszności dokonania zemsty na potomkach morderców mieszkańców Chiavatty. Sachem ma ku temu okazję w cyrku, kiedy jeden ruch drążkiem trzymanym w ręku może wywołać pożar i śmierć zgromadzonego tłumu. Nie robi tego, ale czy oznacza to, iż nie dokonuje także zemsty, że zapomina o przodkach?

Celem zemsty jest osiągnięcie satysfakcji po zadaniu ofierze cierpienia równorzędnego do tego, które spotkało mściciela. Sienkiewicz proponuje Sachemowi dokonanie zemsty wprost ze starożytnego kodeksu Hammurabiego - „oko za oko, ząb za ząb”. Takiego odwetu Indianin nie bierze. Podczas swojego występu, w momencie kulminacyjnym, albo rezygnuje, albo posłusznie odgrywa przypisaną mu w scenariuszu rolę. Dzieje się w zamian coś innego – w umysłach publiczności pojawiają się pytania dotyczące przeszłości wodza i Antylopy. Dopuszczają oni możliwość kary za popełnione zło,...

Podobne wypracowania