Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” - motyw i znaczenie czasu w powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Książka „Prawiek i inne czasy”, wydana w 1996 roku, przyniosła Oldze Tokarczuk rozgłos i sympatię czytelników. Chociaż pisarka miała dopiero udowodnić, jak bliskie jest jej pisanie o tym wszystkim, co przekracza możliwości ludzkiego rozumu, już tą pozycją zdobyła uznanie w Polsce i na świecie.

W „Prawieku” Tokarczuk przedstawia rzeczywistość w sposób zmitologizowany. Tworzy własny mit, który jest bardzo rozbudowany, scala wszystkie wydarzenia i postacie. Akcja powieści rozgrywa się w małej, odciętej od świata wiosce, umiejscowionej w środku Polski. Miejscowość graniczy z rzekami oraz z Lasem, który symbolizuje przestrzeń nierzeczywistą, naznaczoną istnieniem stworzeń baśniowych. Wstępu do miejsca zwanego Prawiekiem bronią nie tylko nieznane tereny, ale także Archaniołowie.

Czas pełni w powieści bardzo ważną rolę. W Prawieku czas płynie inaczej, czas jest mitologiczny. Znajdujemy w powieści odwołania do historycznych wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni niemalże jednego stulecia, jednak rytm pór roku i pór dnia odgrywa w życiu bohaterów ważniejszą rolę (jest to czas cykliczny, zależny od rytmu natury).

Tokarczuk podzieliła powieść na 83 rozdziały. Każdy z rozdziałów...

Podobne wypracowania