Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Antoine de Saint-Exupéry - symbolika „Małego Księcia”

Symbole zawarte w utworze Antoine'a de Saint-Exupéry'ego dają się dość łatwo odczytać, ponieważ bazują na motywach znanych w literaturze. Lecz autor nie poprzestaje na prostych interpretacjach, gdzie róża oznacza piękno, studnia życie, a wąż – zagrożenie. Poprzez ukazane wydarzenia nadaje tym symbolom szersze znaczenie, choć na ogół zgodne z ich baśniową wymową.

Bardzo ważnym symbolem w utworze jest Róża, obiekt miłości Małego Księcia. Róża to przede wszystkim symbol piękna i delikatności. Jako kwiat róża jest „ulotna”, tak określa ją Stary Pan, tłumacząc chłopcu, że kwiaty szybko przemijają. Ponadto Róża jest delikatna, potrzebuje klosza, który chroniłby ją przed zimnem i wiatrem. Jej piękno daje jej przewagę, zachwyca swym wyglądem i zapachem, ale nie potrafi być skromna. Róża jest kapryśna, cały czas czegoś oczekuje, stawia żądania, jednak nie okazuje wdzięczności. Mimo to zasługuje na miłość.

Wąż to symbol znany już z Księgi Rodzaju. Najczęściej oznacza grzech i śmierć, a także tajemną wiedzę o życiu. W „Małym Księciu” jest też wybawicielem od życia na Ziemi. Mimo iż niesie śmierć dla ciała, nie budzi takiej grozy. Działa zgodnie z wolą chłopca, który jest niewinny....

Podobne wypracowania