Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Kłamczucha” - charakterystyka Anieli Kowalik

Anielkę Kowalik - główną bohaterkę powieści młodzieżowej „Kłamczucha” Małgorzaty Musierowicz poznajemy pewnego majowego dnia, kiedy to Anielka stoi na środku plaży w rodzinnym mieście - Łebie. Nie uchodzi za idealną piękność, ale ma w sobie wewnętrzny urok.

„Aniela nie była pięknością (…). Miała wszak dużo tego, co się nazywa urokiem osobistym. Czarne żywe oczy, iskrzące się wesoło zza grubych szkieł, patrzyły z lekka rozbieżnie i z lekka ironicznie. Czarne włosy otaczały jej głowę jak puszysta czapeczka i kończyły się krótkim, grubym warkoczem, ściągniętym gumką. Policzki miała Aniela różowe, nos spory i zawadiacki, a wyraz jej ust wskazywał na temperament wybuchowy i daleki od łagodności”.

Anielka to bardzo skomplikowana osóbka, o gwałtownym charakterze. Jest bardzo leniwa. Mieszka z ojcem, który narzeka na to, że nie przykłada się do obowiązków domowych, a na dodatek wagaruje. Od samego początku pokazuje, że jest osobą z charakterkiem. A przy tym jest niezwykle zdeterminowana w osiągnięciu swojego jedynego celu - zdobyciu serca ukochanego Pawełka Nowackiego. Jest zdolna do zrobienia tego za wszelką cenę. Decyduje się nawet rozpocząć studia w Poznaniu, gdzie mieszka chłopak, na dodatek na tym samym wydziale - poligrafii.

To swojego wymarzonego celu dochodzi niezbyt uczciwie, bo pomagając sobie i wspomagając się kłamstwem, które od pierwszych stron książki jej towarzyszy. Kłamstwo staje się dla niej sposobem na przetrwanie. Jest to jej największa wada, staje się tytułową kłamczuchą. Pomimo wszystko to dobra dziewczyna. Lubi być samodzielna, dlatego decyduje się zarobić pieniądze na samodzielne utrzymanie w Poznaniu. Wyprowadza się z domu wujka, u którego nie znalazła cichego kąta do nauki i podejmuje się pracy jako opiekunka do dzieci.

Anielka Kowalik to osoba, która jeżeli tylko chce, może osiągnąć wiele. Z początku nie idzie jej zbyt dobrze na studiach, ale jest zainteresowana poligrafią, zaczyna przykładać się do nauki, co owocuje sukcesem - zdobywa coraz lepsze oceny. To potweirdza fakt, że Anielka jest zdolna i jeżeli ma jakiś cel, potrafi go osiągnąć bez większego wysiłku. Wystarczy tylko chęć.

Dziewczynę wyróżnia również jej talent aktorski. W jednej z ostatnich scen „Kłamczuchy” Małgorzaty Musierowiczowej gra w przedstawieniu Szekspirowskiego Hamleta. Wszyscy obecni są pod wrażeniem jej świetnego występu. Grę aktorską wykorzystuje zresztą w swoim własnym życiu. Kłamie niemal nieustannie. Gdy chce zdobyć pracę opiekunki, podaje się za zupełnie inną osobę, przebiera się, aby tylko Pawełek jej nie poznał.

Anielka to bohaterka niezwykle sprytna, utalnetowana i przede wszystkim zaradna. Szybko odnajduje się w nowych warunkach, asymiluje się z otoczeniem. Nie ma problemu z zawieraniem przyjaźni, czy zwykłej znajomości. Idealizuje rzeczywistość, jeżeli coś się jej podoba. Ma romantyczne spojrzenie i wizje na temat świata. Chce przeżyć pełną uniesień miłość, jednak brutalna rzeczywistość przywołuje ją na ziemię, obdziera z wciąż dziecięcych iluzji.

Wraz z przebiegiem powieści bohaterka dojrzewa - szczególnie pod tym psychicznym względem. Zaczyna rozumieć, że kłamstwo nie jest drogą prawidłową. Zbiera do jednego „worka” wszystkie swoje doświadczenia i postanawia bezwzględnie użyć ich w dalszym życiu. Przywrócona do rzeczywistości zawodem miłosnym, decyduje się cieszyć się tym, co oferuje jej los - przyjaźnią z Robertem.

Anielka Kowalik to postać niejednoznaczna. Nie można jej potępiać, bo nie jest osobą złą, tylko poszukującą odpowiedniej spośród wielu drogi. Szuka sposobu na życie, błądząc, jak każdy z nas, jednak to bardzo sympatyczna bohaterka, z której doświadczeń możemy czerpać pomysły na życie.

Podobne wypracowania do Małgorzata Musierowicz „Kłamczucha” - charakterystyka Anieli Kowalik