Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Kruk i lis” - interpretacja i analiza bajki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kruk i lis” to utwór pochodzący z tomu „Bajki nowe”, wydanego przez Ignacego Krasickiego w 1783 roku. Mówiąc w dużym skrócie, wiersz opowiada o sprytnym lisie, który pochlebstwami oszukał łatwowiernego kruka i zdobył ser, który kruk trzymał w dziobie.

Bajka zbudowana jest z szesnastu wersów o różnej długości (od pięciu do trzynastu sylab). „Kruk i lis” jest bajką narracyjną, opowiadająca pewną historię. Zaczyna się odniesieniem do Ezopa, starożytnego twórcy, uważanego za prekursora bajki jako gatunku. Potem następuje morał: „Bywa często zwiedzionym, kto lubi być chwalonym”. Następnie czytelnikowi zostaje przedstawiona historia, która udowadnia tę tezę. Rymy w bajce Krasickiego są regularne, parzyste, w układzie aa, bb, cc i tak dalej. Podmiot liryczny możemy określić jako pośredni. Poeta używa krótkich, pięciozgłoskowych wersów do wyrażenia zachwytów i komplementów lisa pod adresem kruka. Dynamizuje to akcję bajki. Dłuższy, trzynastozgłoskowy wers używany jest w zakończeniu, ujawniającym brak rozwagi kruka i ucieczkę lisa z serem.

„Kruk i lis” to bajka, przestrzegająca przed uleganiem pochlebstwom. Kruk, mający o...

Podobne wypracowania