Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

C.S. Lewis „Listy starego diabła do młodego” jako powieść epistolarna - cechy, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Listy starego diabła do młodego” to powieść angielskiego pisarza C.S. Lewisa wydana w 1942 roku. Autor był gorliwym katolikiem, w dorosłym życiu przeżył nawrócenie, co zaowocowało twórczością przepełnioną wartościami chrześcijańskimi i odwołaniami do Pisma Świętego. Wystarczy wymienić tu choćby „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”. Zupełnie inny charakter mają „Listy...”. To powieść epistolarna, czyli zbudowana w formie listów pisanych przez doświadczonego w kuszeniu ludzi i sprowadzaniu ich na złą drogę diabła o imieniu Krętacz do młodego bratanka, Piołuna. Listów jest trzydzieści jeden, wypełniają je porady na temat cech ludzkiego charakteru i metod ich wykorzystania tak, by ludzie postępowali źle zamiast dobrze.

Zgodnie z cechami powieści epistolarnej o wszystkich wydarzeniach fabuły, emocjach i przemyśleniach bohaterów dowiadujemy się z listów. Tak właśnie jest w przypadków „Listów starego diabła do młodego”. Doświadczony diabeł radzi młodemu, jak kusić młodego człowieka. Nie wiadomo, jak osoba, którą Piołun ma sprowadzić na złą drogę, ma na imię. Diabły nazywają ją „pacjentem”. Wiara mężczyzny chwieje się lub umacnia, raz jest bardziej...

Podobne wypracowania