Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„W człowieku więcej rzeczy zasługuje na podziw niż pogardę” - wyjaśnij znaczenie słów z „Dżumy” Alberta Camusa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„W człowieku więcej rzeczy zasługuje na podziw niż pogardę” – to słowa doktora Rieux, narratora tej powieści, który widzi w ludziach przede wszystkim to, co dobre i zasługujące na uznanie. Sam zaś jest najlepszym przykładem tej tezy. Camus stawia sowich bohaterów w szczególnych okolicznościach. Epidemia dżumy sprawia, że nikt nie może czuć się bezpieczny, wszyscy żyją w poczuciu zagrożenia, obawiając się, że w każdej chwili mogą zaobserwować u siebie pierwsze objawy choroby. W takiej sytuacji ludzie zachowują się różnie, ale autor daje zdecydowanie więcej krzepiących przykładów odwagi i poświęcenia niż egoizmu i tchórzostwa.

Na podziw zasługuje przede wszystkim postawa doktora Rieux, który robi wszystko, co w jego mocy, by pomóc cierpiącym i ograniczyć liczbę zachorowań. Nie uważa siebie za bohatera, w jego przekonaniu ratowanie życia jest po prostu obowiązkiem człowieka i lekarza. I choć sam mówi o sobie bardzo skromnie: „Nie mam upodobania do świętości. Obchodzi mnie, żeby być człowiekiem”, niewątpliwie jest człowiekiem o nieprzeciętnej odwadze. Podobnie jak pozostali bohaterowie powieści, nie jest ukazany jednostronnie. Każdy ma swoje mocne i słabe strony, każdy popełnia jakieś...

Podobne wypracowania