Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw pracy w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Praca jako nieodłączny element życia stanowi również przedmiot, którym twórcy poświęcają swoje utwory. Znajdujemy różne jej rodzaje od pracy niewolniczej, przez pracę na roli aż do twórczości intelektualnej.

Przykładem wytrwałej codziennej pracy, której bohater poświęca wszystkie swoje siły, jest na pewno postać Boryny z „Chłopów”. Codzienne doglądanie gospodarstwa, pilnowanie porządku, powierzanie zadań domownikom i służbie świadczy o tym, że Boryna jest bardzo dobrym gospodarzem, za co ziemia dziękuje mu w pięknej i bardzo poetyckiej scenie śmierci bohatera, który umiera na polu.

Z pracą na roli mamy też na przykład w „Folwarku zwierzęcym”. Zwierzęta samodzielnie sprawujące władzę w gospodarstwie, zarządzają obowiązkami jak prawdziwi fachowcy. Po śmierci głównego dowodzącego - Majora, wszystko powoli zaczyna się jednak psuć, pozostali bohaterowie są coraz bardziej wykorzystywani i źle traktowani przez uzurpujących sobie władzę towarzyszy majora.

Wytrwałej pracy oddaje się również bohaterka „Tajemniczego ogrodu”. Mała Mary, rozkapryszone i rozpieszczone dziewczątko z dobrego domu, poznaje i docenia prace prowadzone w ogrodzie, który przez przypadek...

Podobne wypracowania