Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Twórczość Marka Hłaski - najważniejsze tematy poruszane w dziełach autora

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marek Hłasko to jeden z najciekawszych pisarzy w okresie powojennej Polski. Nie tylko z powodu niezwykłego życiorysu – nie miał wyższego wykształcenia, był utalentowanym samoukiem, pracował jako robotnik i kierowca – ale także ze względu na bardzo wczesny debiut – swoje pierwsze opowiadanie pt.: „Baza Sokołowska” napisał, kiedy miał zaledwie siedemnaście lat. Również tematyka jego utworów oraz zdecydowane wejście w literackie środowisko zwracają uwagę i fascynują.

Hłasko idealnie wpisał się w okres zmian przypadających na 1956 rok. Doszło wtedy do pierwszego przesilenia na szczytach władzy – Bolesława Bieruta, twórcę i ojca epoki stalinizmu w Polsce, zastąpił Władysław Gomułka, także komunista, ale inaczej widzący związki PRL z ZSRR i kształt polityki wewnętrznej kraju. Przesilenie, nazwane polskim październikiem (od miesiąca objęcia władzy przez Gomułkę), charakteryzowała krótkotrwała odwilż, zachłyśnięcie się zachodnią kulturą i modą oraz głośne debiuty literackie, filmowe czy sceniczne, niemożliwe w czasie wcześniejszej dominacji socrealizmu.

Najważniejszymi tematami utworów Hłaski są: miłość, samotność, odrzucenie, porażka. Już od pierwszych utworów jego bohaterowie to ludzie albo...

Podobne wypracowania