Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert Camus „Dżuma” - charakterystyka doktora Rieux

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Doktor Rieux jest narratorem powieści, ale rzecz ta zostaje wyjawiona dopiero na końcu utworu. Dowiadujemy się wówczas, że opowiadając tę historię opierał się na zapiskach Torrou. Doktor stara się, by jego narracja była jak najbardziej obiektywna, dlatego często dopuszcza do głosu pozostałych bohaterów wydarzeń w Oranie, ukazując ich punkt widzenia. Opowiadając o przebiegu epidemii, skupia się na faktach, ale jednocześnie próbuje dociec ich przyczyny, snuje refleksje nad ludzkim życiem.

Wygląd zewnętrzny poznajemy dzięki zapiskom Tarrou, który tak widział doktora: „Wygląda na trzydzieści pięć lat. Średniego wzrostu. Mocne ramiona. Twarz niemal kwadratowa. Oczy ciemne i lojalne, ale szczęki wystające. Duży i regularny nos. Czarne włosy obcięte bardzo krótko. Usta łukowate, wargi pełne i niemal zawsze zaciśnięte. Wygląda trochę na sycylijskiego chłopa ze swoją opaloną skórą, czarnym włosem i ubraniami zawsze w ciemnych kolorach, w których jest mu jednak dobrze”. Powierzchowność bohatera zdradza pewne cechy jego charakteru, wyraziste, nieco kanciaste rysy twarzy i mocna opalenizna, które Tarrou notuje, przywodzą na myśl zahartowanego życiem chłopa, wskazują na wewnętrzną silę i determinację w walce.

Właśnie...

Podobne wypracowania