Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II - elementy dramatu antycznego i szekspirowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza można łatwo odnaleźć nawiązania do dramatu antycznego i szekspirowskiego. Zajmijmy się więc tym problemem i wskażmy najważniejsze podobieństwa.

Dramat antyczny opierał się początkowo na rozmowie jednego bohatera z chórem. Podobny obraz ma II cz. dzieła Adama Mickiewicza. Prowadzone gusła mają przewodnika, który nadaje bieg wydarzeniom. Rolę chóru mogą pełnić zjawy, reszta uczestników tylko przygląda się prowadzonemu obrzędowi. Zasada trzech jedności (czasu, miejsca i akcji) to także dziedzictwo dramatu antycznego. Wierny jej pozostaje również Mickiewicz, który drugą część „Dziadów” osadza w kaplicy, późnym wieczorem. Całość kończy się około północy, a sceną wydarzeń wciąż jest święte miejsce.

Kolejnymi cechami dramatu antycznego były kontrastowe zestawienia postaci oraz odwoływanie się do legend. Także te postulaty zostają spełnione przez II cz. dzieła Mickiewicza. Pojawiające się zjawy tworzą odmienne zestawienia - zjawy dzieci znajdują się na innym biegunie niż widmo Złego Pana. Źródłem utworu są natomiast ludowe wierzenia, wśród których możemy odnaleźć przekonanie o tym, iż można rozmawiać z duszami ludzi dawno...

Podobne wypracowania