Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph (Józef) Bedier - biografia, życiorys

Joseph Bedier urodził się 1 stycznia 1864 roku w Paryżu. Pochodził z inteligenckiej, zamożnej rodziny. Jego ojciec pracował jako prawnik.

O życiu prywatnym pisarza nie wiadomo zbyt wiele, ponieważ historycy skupili uwagę przede wszystkich na jego działalności literackiej. Swoje dzieciństwo artysta spędził w miejscowości Reunion. Po zakończeniu edukacji objął bardzo ważne stanowisko – został bowiem profesorem francuskiej literatury średniowiecznej na Universite de Fribourg, w Szwajcarii. Pracował tam w latach 1889-1891. Następnie został wykładowcą College de France.

Bedier także prywatnie interesował się średniowieczną literaturą. Często czytał ją i próbował docierać do jej źródeł. Do jego największych literackich osiągnięć należy między innymi opracowanie dawnych francuskich dzieł, np. opowieści o Tristanie i Izoldzie. Dzieło to jest niewątpliwie utworem, dzięki któremu pisarz zyskał rozgłos i sławę. „Dzieje Tristana i Izoldy” to historia nieszczęśliwych kochanków połączonych poprzez działanie magicznego płynu. Bohaterowie uciekają z zamku, aby być razem, ale mimo to nie są szczęśliwi. Czują się winni, ponieważ zranili bliskie im osoby.

Pisarz zrekonstruował także średniowieczną opowieść o dzielnym rycerzu Rolandzie, który do dziś stanowi literacki wzór odwagi i cnoty. Do zasług Bediera należy także ponowne opracowanie średniowiecznych otworów wierszowanych, które noszą nazwę „fabliaux”. Artysta zajmował się również krytyką literacką. Od roku 1920 pełnił stanowisko jednego z członków Akademii Francuskiej. Polscy odbiorcy i znawcy sztuki pozytywnie oceniali jego twórczość. Doceniali zaangażowanie w sprawy literackie. Dlatego w roku 1936 Bedier został nagrodzony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury. Do innych znanych dzieł pisarza, oprócz wyżej wymienionych, należą także: „Le lai de l’ombre”, „Le Fabliau de Richeut”, „Les Deux poemas de la Folie Tristan” czy też „Les Chansons de Colin Muset”.

Joseph Bedier zmarł 29 sierpnia 1938 roku w Grand-Serre.

Podobne wypracowania do Joseph (Józef) Bedier - biografia, życiorys