Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Dołęga-Mostowicz - biografia, życiorys

Tadeusz Dołęga-Mostowicz urodził się 10 sierpnia 1898 roku w Okuniewie. Był synem Stefana oraz Stanisławy.

Młody Tadeusz uczęszczał do gimnazjum w Wilnie, które ukończył w roku 1915. Następnie zdecydował się na studia wyższe. Uczył się na wydziale prawa na Uniwersytecie w Kijowie. W 1917 roku przerwał jednak naukę i udał się do kraju, aby walczyć o niepodległość Polski. W tym czasie należał także do konspiracyjnej organizacji wojskowej. Po przerwaniu studiów jako ochotnik zgłosił się do wojska. Walczył nawet w wojnie polsko-bolszewickiej. Mimo trudnych czasów i ograniczonych możliwości, Dołęga nie rezygnował ze swoich marzeń i doskonalił umiejętności. Potrafił wspaniale pisać, pragnął kariery artystycznej.

W latach 1922-1926 pracował jako redaktor dziennika „Rzeczpospolita”. Pisywał głównie felietony, poruszał w nich rozmaitą tematykę. Używał wówczas pseudonimu, mianowicie: C. hr. Zan. W życiu pisarza zdarzały się też bardzo przykre momenty. Jako zaangażowany działacz społeczny naraził się bojówkom sanacyjnym i został porwany przez jej członków. Było to w roku 1927. Został uprowadzony siłą z jednej z ulic i wciągnięty do samochodu. Oprawcy znęcali się nad nim, był pobity i wycieńczony. Przeżył dzięki człowieczkowi, który ujrzał go leżącego w lesie. Mimo to, nadal udzielał się w wielu organizacjach. Będąc cały czas w wojsku, w końcu awansował na stopień kaprala. Brał udział w kampanii wrześniowej w roku 1939.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz był niesamowitym, wnikliwym obserwatorem świata i trudnej rzeczywistości. Swoje refleksje, wątpliwości i przemyślenia przelewał na papier. Pisał przede wszystkim powieści. Poruszał w nich tematykę aktualną w tamtym czasie, ale także ponadczasową, uniwersalną. Do najważniejszych i najbardziej znanych utworów artysty należą między innymi: „Ostatnia brygada”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Profesor Wilczur” „Pamiętnik Panny Hanki”, „Trzecia płeć” czy też „Złota maska”. Powieści Tadeusza Dołęgi były i są niezwykle popularne. Poruszały problemy znane czytelnikom, dlatego zyskały ich uznanie. Wiele z dzieł artysty doczekało się ekranizacji.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz zginął 20 września 1939 roku. Było to podczas kampanii wrześniowej. Mężczyzna został ugodzony strzałami z sowieckiego czołgu. Pochowano go na warszawskich Powązkach.

Podobne wypracowania do Tadeusz Dołęga-Mostowicz - biografia, życiorys