Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny polsko-rosyjskie w XVII wieku - 1654-1667

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna wybuchła w wyniku porozumienia rosyjsko-kozackiego, zawartego 18 stycznia 1654 r. w Perejasławiu (unia perejasławska). Stanowił on o utworzeniu hetmanatu kozackiego na Ukrainie, znajdującego się pod zwierzchnictwem Rosji (decyzja, jaką podjął Bohdan Chmielnicki podporządkowała Ukrainę Rosji na przeszło 300 lat). Tym samym legł sen o Rzeczypospolitej nie Dwojga, a Trojga Narodów, głównie z winy Polaków. Po hekatombie Kozaków pod Beresteczkiem (1651 r.) i klęską wojsk Rzeczypospolitej pod Batohem (1652 r.), w której zginął kwiat naszego żołnierstwa, rozdźwięk między Polską a Ukrainą stał się przepaścią, której nigdy później nie udało się przekroczyć.

W maju armia rosyjska wkroczyła na Ukrainę i ruszyła ku Litwie. Do jesieni Rosjanie opanowali znaczne tereny Litwy, zdobyli Płock, Smoleńsk oraz wiele innych twierdz i miast. Nadzieją dla Rzeczypospolitej okazał się sojusz z Tatarami, jednak w 1655 r. nie przyniósł on spodziewanych sukcesów. Przemierzające kraj wojska siały spustoszenie, jedynie bitwy pod Ochmatowem nie udało się rozbić armii moskiewskiej.

Latem 1655 r. rozpoczął się najazd Szwedów. Rzeczpospolita, uwikłana w walki na wschodzie i północy, zadrżała w posadach. Jednak zmiana...

Podobne wypracowania