Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Karol Chodkiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Karol przyszedł na świat w roku 1560 w potężnej rodzinie możnowładczej. Jego ojciec, starosta żmudzki był administratorem Inflant i dowódcą armii na tym terenie. Piastował również stanowisko marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Przyszły hetman został przez rodziców wysłany do Wilna, gdzie w tamtejszym kolegium jezuickim miał pobierać swe pierwsze nauki. Jednocześnie od wczesnych lat szkolił również dyscypliny rycerskie tj. jazda konna, fechtunek czy strzelanie z łuku i pistoletu. Dziedziny te bardzo odpowiadały niezwykle impulsywnemu młodzieńcowi i za sprawą umiejętności szybko zaczął się na tle rówieśników wyróżniać. Swą edukację kontynuował w Inglostadt. Studia z zakresu prawa i filozofii zakończył z wyróżnieniem w roku 1589. Następnie podróżował odwiedzając najważniejsze szkoły wojskowe Europy i poszerzając swoja wiedzę. Doświadczenia zdobyte w trakcie podróży, zwłaszcza te dotyczące walki ogniowej, miały znaleźć zastosowanie w taktyce, jaką obierał Chodkiewicz w walkach ze Szwedami. Do kraju powrócił w roku 1590, aby trzy lata później poślubić Zofię Mielecką.

Karierę w wojsku rozpoczął bardzo późno, w wieku 35 lat. W roku 1596 został wyznaczony do kierowania oddziałami...

Podobne wypracowania