Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ruch Wolność i Pokój - WiP - działalność ruchu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ruch Wolność i Pokój - WiP - to niezależne ugrupowanie społeczno-polityczne założone w 1985 r. Pacyfistyczna działalność ruchu skierowana była przeciwko władzom komunistycznym. Program WiP opierał się o walkę o prawa człowieka, chodziło głównie o uwolnienie osób więzionych za odmowę odbycia służby wojskowej lub złożenie przysięgi.

Powstanie ruchu miało bezpośredni związek z Markiem Adamkiewiczem - działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, który to został uwięziony za odmowę złożenia przysięgi wojskowej. Taki przebieg sytuacji spowodował zwołanie protestu głodowego  w dniach 17 - 23 marca 1985r. w Kościele  w Podkowie Leśnej. Głodówce poddało się około dwadzieścia osób. Akcja protestacyjna zakończona została konferencją, w czasie której zapowiedziano powstanie ruchu pokojowego, co oficjalnie miało miejsce 14 kwietnia 1985r. w Krakowie. Głównymi powodami powstania ruchu było po pierwsze -  obrona konkretnej osoby, jaką był Marek Adamkiewicz oraz drugi - bardzo istotny powód o znacznie szerszym zakresie, a mianowicie próba skutecznego sprzeciwu wobec władz komunistycznych oraz osłabienia ich autorytetu.

Działalność WiP miała na celu poszanowanie swobód...

Podobne wypracowania