Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sprawa polska w czasie I wojny światowej - opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wybuch I wojny światowej dał Polakom podległym władzy trzech zaborców, nadzieję na zbudowanie własnego niepodległego państwa. Szansa była tym większa, iż konflikt ów rozgorzał pomiędzy zaborcami - z jednej strony frontu stanęła Rosja (powoli ogarniana przez komunistyczną rewolucję), a z drugiej - Austria i Prusy. To zachęcało ciemiężycieli do dawania Ppolakom nadziei, szermowania hasłami wolności i niepodległości, którą mieli Polsce ofiarować w zamian za wsparcie w wojnie. Wsparcie to miało mieć przede wszystkim charakter osobowy - tworzono polskie legiony pod dowództwem obcych armii i kierowano je na pierwsze linie walki.

W związku z agitacją prowadzoną pośród Polaków przez zaborców, wytworzyło się kilka orientacji, z których każda widziała Polskę przy boku innego mocarstwa. Jedną z nich była Narodowa Demokracja (inaczej zwana endecją), której ideologicznie przewodził Roman Dmowski. Twierdził on, że lepszym sojusznikiem dla Polski będzie Rosja, głównie ze względu na fakt, iż Niemcy nigdy nie zgodzą się na zjednoczenie ziem polskich. Zresztą lepiej wspierać militarnie słabszą Rosję, a nie przyczyniać się do wzrostu potęgi Niemiec. Ponadto, za Rosją przemawiała intensywna germanizacja, która miała...

Podobne wypracowania