Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Księża patrioci” - powołanie Komisji Księży (1949)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pomysł powołania Komisji Księży datuje się na rok 1949. Wtedy to na zjeździe organizacji kombatanckich tj. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację podjęto działania mające na celu stworzenia pewnej grupy księży, która byłaby w stanie realizować zadania władz komunistycznych. Choć stworzona z myślą o były kombatantach i więźniach obozów, Komisja ta szybko otworzyła się na chętnych, którzy deklarowali swe oddanie PRL. W roku 1950 w rękach księży patriotów znalazł się upaństwowiony Caritas.

Równocześnie zaczęto wydawanie czasopisma „Głos kapłana”, będącego swoistą tubą propagandową tej grupy (później doszły kolejne – „Ksiądz obywatel” oraz „Kuźnica Kapłańska”). Krytykowano w nim działania Stolicy Apostolskiej oraz Polskiego Episkopatu, żądając jednocześnie usunięcia wszelkich kapłanów o poglądach wrogich systemowi. Ponadto „księża patrioci” przekazywali informacje o funkcjonowaniu Kościoła odpowiednim służbom oraz próbowali również ingerować w program studiów w seminariach duchownych.

Ruch ten liczyć mógł na silne wsparcie ze strony władz państwowych, które nie wahały podjąć bardzo kontrowersyjnych działań. I tak w roku...

Podobne wypracowania