„Księża patrioci” - powołanie Komisji Księży (1949)
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Pomysł powołania Komisji Księży datuje się na rok 1949. Wtedy to na zjeździe organizacji kombatanckich tj. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację podjęto działania mające na celu stworzenia pewnej grupy księży, która byłaby w stanie realizować zadania władz komunistycznych. Choć stworzona z myślą o były kombatantach i więźniach obozów, Komisja ta szybko otworzyła się na chętnych, którzy deklarowali swe oddanie PRL. W roku 1950 w rękach księży patriotów znalazł się upaństwowiony Caritas.
Równocześnie zaczęto wydawanie czasopisma „Głos kapłana”, będącego swoistą tubą propagandową tej grupy (później doszły kolejne – „Ksiądz obywatel” oraz „Kuźnica Kapłańska”). Krytykowano w nim działania Stolicy Apostolskiej oraz Polskiego Episkopatu, żądając jednocześnie usunięcia wszelkich kapłanów o poglądach wrogich systemowi. Ponadto „księża patrioci” przekazywali informacje o funkcjonowaniu Kościoła odpowiednim służbom oraz próbowali również ingerować w program studiów w seminariach duchownych.
Ruch ten liczyć mógł na silne wsparcie ze strony władz państwowych, które nie wahały podjąć bardzo kontrowersyjnych działań. I tak w roku 1951 usunięto ze stanowisko całą hierarchię kościelną z ziem odzyskanych, powołując na ich miejsce „patriotów”. Powodem miało być popieranie przez tych pierwszych „imperializmu i rewizjonizmu”.
Kardynał Wyszyński, ówczesny „głównodowodzący” Kościołem w Polsce nie pozostawał im jednak dłużny. Księża otrzymali zakaz czytania prasy wydawanej przez „patriotów”, a w roku 1953, po zjeździe duchownych zorganizowanym przez Urząd Bezpieczeństwa, „Komisji Księży” zagroził ekskomuniką.
Jak się miało okazać ruch ten nie przetrwał zbyt długo. W roku 1953 ZBoWiD-owska Komisja połączona została z Komitetem Intelektualistów i Działaczy Katolickich, a dwa lata później rozwiązana.
Ponowne wskrzeszenie ruchu nastąpiło co prawda w roku 1959 (w ramach Kół Księży przy Zrzeszeniu Katolików Caritas), lecz jego funkcjonowanie odbywało się już na mniejszą skalę, aby w latach 70-tych ostatecznie doszło do samolikwidacji.
Szacuje się, że w czasach największego natężenia działalności, czyli w roku 1952, ruch skupiał około 10 proc. duchowieństwa katolickiego w Polsce.
Podobne wypracowania do „Księża patrioci” - powołanie Komisji Księży (1949)
- Europa wobec rządów Hitlera
- Pius XII - papież Hitlera? - List Piusa XII do biskupów niemieckich
- Próby utworzenia federacji państw Europy Środkowej i Bałkanów
- Bolesław Chrobry - polityka zagraniczna Bolesława Chrobrego. Konflikty polsko-niemieckie
- Chiny - komunizm w Chinach - opracowanie
- Senior i wasal - wzajemne więzi
- Bedrich Smetana - biografia, życiorys
- Bitwa pod Poitiers (732 r.)
- Teatr grecki - aktorzy w teatrze greckim - tragedia grecka
- Postawy jednostek oraz grup społecznych wobec potrzeb epok
- Okres średnioelamicki - elamici i państwo średnioelamickie
- NATO - powstanie Paktu Północnoatlantyckiego
- Polityka Polski wobec Litwy i Ukrainy (1918-1922). Polska i Litwa, Polska i Ukraina
- Kalwinizm w dobie reformacji - geneza i uczestnicy
- ONZ - powstanie, cele, organizacja
- Izrael - Palestyna - konflikt. Aneksja Jerozolimy Wschodniej przez Izrael (1980 r.)
- Statuty litewskie - I, II i III (1529-1588)
- Radom, czerwiec 1976 – wydarzenia
- Stronnictwa i partie polityczne w dwudziestoleciu międzywojennym
- Alfred Sisley - biografia, życiorys