Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Senior i wasal - wzajemne więzi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podział górnych warstw społeczeństwa średniowiecznego na seniorów i wasali zarysował się już za czasów Kazimierza Wielkiego, a okres wojen i anarchii politycznych wieków IX i X jedynie utrwalił tego typu relacje. Aby współpraca odbywała się z korzyścią dla obydwu stron, każda z nich posiadał swe obowiązki.

Senior oddawał swemu wasalowi majątek ziemski, ale czasami również dzielił się z nim łupami oraz pieniędzmi. Ponadto wasal oraz cała jego rodzina otoczona byłą ochroną seniora. Ludzie zwierzchnika czuwali nad synami aż do ich pełnoletniości oraz córkami – do momentu ich zamążpójścia. Otrzymywanie stałego dochodu było cechą wyróżniającą wasala, spośród całego pospólstwa, które nie posiadało tego typu przywilejów.

Jednocześnie przysięga wierności zobowiązywała wasala do służby na rzecz seniora. Polegała ona na udzielaniu rady, wsparcia militarnego oraz ewentualnej pomocy pieniężnej. W rzeczywistości seniorom zależało głównie na tym, aby poddany stawiał się do walki zbrojnej, szczególnie w momencie, gdy włości były w niebezpieczeństwie.

Często zdarzało się, że więzi wasalne były tak silne, iż zastępowały one nawet więzi krwi. Syn rycerza wychowywał...

Podobne wypracowania