Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Chrobry - polityka zagraniczna Bolesława Chrobrego. Konflikty polsko-niemieckie

Bolesław Chrobry, polityka, konflikty, dynastia Piastów, Jan Matejko

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyjaźnie nastawiony do Bolesława Chrobrego cesarz Otton III zmarł niespodziewanie w roku1002 i natychmiast po jego śmierci rozgorzała bezwzględna walka o sukcesję. Pozostający w sojuszu z księciem Polski, jeden z trójki kandydatów do tronu – margrabia miśnieński Ekkehard został zamordowany, co wobec niewystarczająco mocnej pozycji księcia szwabskiego, Hermana II, oznaczało w niedługiej perspektywie koronację Henryka IV, księcia bawarskiego, który przybrał imię Henryk II.

Wykorzystując zamieszanie w Rzeszy związane z walką o tron oraz z elekcją nowego cesarza, książę Bolesław Chrobry w roku 1002 wkroczył na czele swojego wojska do Miśni, Milska i Łużyc na pograniczu polsko-niemieckim. Następnie mając na uwadze pragmatyzm polityczny, zdecydował się uznać zwierzchność Henryka II, ale ten na zjeździe w Merseburgu odmówił mu praw do całości zajętych ziem, przyzwalając jedynie na zatrzymanie Łużyc i Milska – najważniejsza ze względów strategicznych Miśnia przypadła margrabiemu Gucelinowi, bratu zmarłego Ekkeharda.

Kiedy orszak polskiego księcia opuszczał Merseburg, doszło do próby zamachu na jego życie – prawdopodobnie inspirowanej przez samego cesarza, a życie Bolesławowi uratował wówczas jeden z zaprzyjaźnionych...

Podobne wypracowania