Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Dunkierką 1940 r - przebieg i skutki

bitwy, II wojna światowa, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niemcy atakując swojego zachodniego sąsiada w maju 1940 r. złamały podpisany w 1925 r. układ z Locarno, dotyczący nienaruszalności granic. Atak zakończył okres tzw. dziwnej wojny, czyli faktycznie braku reakcji zbrojnej ze strony mocarstw zachodnich, mimo wypowiedzenia Niemcom wojny na początku września 1939 r. Kiedy hitlerowskie uderzenie na Francję było już praktycznie przesądzone, z pomocą sojusznikom pospieszyła Wielka Brytania, która oddelegowała na kontynent tzw. Korpus Ekspedycyjny.

Szybka realizacja blitzkriegu przez wojska niemieckie zepchnęła aliantów do głębokiej defensywy. Grupa Armii B Wermachtu po ponad dwóch tygodniach walk, opanowała całe terytorium Belgii i Holandii i znalazła się w północnej Francji. Broniące granicy z Belgią wojska francuskie znalazły się w bardzo niekomfortowej sytuacji strategicznej, gdyż równocześnie od południa zagrażały im niemieckie wojska pancerne pod dowództwem gen. Guderiana, które przełamały linię frontu w Lesie Ardeńskim. Groźba zupełnego otoczenia przez wrogie armie oraz odcięcia od głównych sił alianckich, zgrupowanych na Linii Maginota, zadecydowały o wydaniu przez dowództwo połączonych sił alianckich rozkazu o przeprowadzeniu pospiesznej ewakuacji żołnierzy...

Podobne wypracowania