Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt polsko-szwedzki w I poł. XVII w.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt polsko-szwedzki spowodowany był rywalizacją Polski i Szwecji na wybrzeżach Morza Bałtyckiego. Spór dodatkowo pogłębiany był przez roszczenia królów polskich z dynastii Wazów do tronu szwedzkiego. Najpierw - w XVI wieku  spór toczył się o tereny Inflant. W 1600 r. szwedzkie wojska wkroczyły do Inflant i opanowały znaczną część ziem inflanckich aż do Dźwiny. Wojska polskie pokonały Szwedów pod Kokenahusen w 1601 roku, pod Białym Kamieniem w 1604 r. i Kircholmem w 1605 r. Sprawy wewnętrzne Polski jak i Szwecji skłoniły obie strony do zawarcia pokoju w 1611 r. Pokój ten zakończył wojnę prowadzoną przez Zygmunta Wazę. Szwecja zachowała północną część Inflant i Estonię.

Szwecja niespodziewanie popadła w konflikt z Danią, a rosyjska internwecja w Polsce skłoniła wojska polskie do zaniechania działań wojennych przeciw Szwecji. Kolejne wojny Polski ze Szwecją toczone w latach 1617-1629 wywołane przez nowego króla szwedzkiego Gustawa Adolfa, miały charakter zaborczy. W 1629 r. w Starym Targu zawarto rozejm zawarty na 6 lat. Szwedzi zatrzymali Inflanty na północ od Dźwiny, porty pruskie i uzyskali prawo do cła 3,5%. W dalszym ciągu Szwedzi próbowali opanować Inflanty i ujście Wisły. W wyniku...

Podobne wypracowania