Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie kościuszkowskie było reakcją polskich patriotów na dwa rozbiory Polski oraz zdradę narodową. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych korzyści, a węcz przyczyniło się do dokonania III rozbioru.

W konsekwencji II rozbioru Polska znalazła się w dramatycznej sytuacji zarówno społecznej jak i gospodarczej. Utrata najżyźniejszych ziem oraz brak dostępu do morza przełożyły się na ciągły wzrost cen żywności. Nakładało się na to również niezadowolenie z sytuacji politycznej. Targowica wzbudziła w ludziach pogardę względem zdrajców i chęć zemsty. W efekcie powstawać zaczęły liczne, tajne organizacje spiskowe. W Warszawie konspiracyjną działalność prowadzili młodzi ludzie skupieni wokół Kuźnicy Kołłątajowskiej. Rozgoryczeni nieskuteczną polityką króla planowali wzniecić powstanie i zakończyć okres nieudolnej monarchii. Dowódcą przyszłego powstania miał zostać Tadeusz Kościuszko, który wyjechał do Francji, aby tam szukać sojusznika w walce z zaborcami. Zabiegi zakończył się jednak fiaskiem, gdyż zarówno rząd jakobiński jak i Dyrektoriat, nie kwapiły się do udzielenia nawet formalnego poparcia.

Na początku roku 1794 Polskie siły nie były zorganizowane; Kościuszko zdecydował się więc odroczyć działania. Impuls...

Podobne wypracowania