Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reforma rolna na Węgrzech (marzec 1945)

Reforma rolna została zapoczątkowana aktem z dnia 17 marca 1945 roku. Został on wydany przez komunistyczny Tymczasowy Rząd Narodowy i miał na celu zapewnienie poparcia na wsi dla komunistów. Na mocy dekretu uległy wywłaszczeniu majątki ziemskie, przekraczające powierzchnię 576 ha. Zabierano je w całości. Ci, którzy posiadali własność ziemską, nie przekraczającą 576 ha, musieli oddać nadwyżkę. Za nadwyżkę uważano obszar ponad 57,6 ha. Uzyskaną ziemię podzielono pomiędzy państwo (40%) a biedotę wiejską (60%), tworząc gospodarstwa, liczące ok 3 ha.

Pomimo oczekiwań reforma rolna nie przyniosła przewidywanych efektów - czyli znacznego wzrostu poparcia dla nowej władzy. Przyczynił się do tego fakt, że komuniści od samego początku stawiali na władzę scentralizowaną, tym samym występując przeciwko komitetom narodowym, które tworzyły się na zasadzie inicjatywy ludności. 

Podobne wypracowania do Reforma rolna na Węgrzech (marzec 1945)