Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sobór laterański (pierwszy) i konkordat wormacki - postanowienia, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wyniszczające i osłabiające wewnętrznie chrześcijaństwo konflikt doktrynalny i spór prestiżowy pomiędzy papiestwem a cesarstwem od drugiej połowie XI wieku stał się motywem przewodnim w stosunkach pomiędzy władcami europejskimi. Wszyscy, zarówno aktywnie zaangażowani jak i bezstronni obserwatorzy, byli zgodni co do faktu, iż dalsze wojna o supremację nad światem chrześcijańskim w dłuższej perspektywie nie przyniesie zwaśnionym stronom nic dobrego. Takie właśnie stanowisko zdawali się zajmować dwunastowieczni następcy wojowniczych hierarchów: papież Paschalis II oraz cesarz Henryk V, syn Henryka IV.

Podjęli oni nawet próbę wzajemnego porozumienia się i ukrócenia walki o inwestyturę i w wyniku ich spotkania w Sturi w roku 1111, ku zdziwieniu całej opinii międzynarodowej, ogłoszono wstępny kompromis. Zakładał on rezygnację cesarza z prawa do nadawania inwestytury dostojnikom duchownym oraz zaakceptowanie przez papieża wszystkich zależności lennych pomiędzy cesarzem a biskupami i opatami (głównie w Niemczech). Jednak układ okazał się nietrwały, bowiem w momencie, w którym Henryk V przybył do Rzymu, aby zgodnie z tradycją koronować się na cesarza, w mieście wybuchła fala buntów, w wyniku których został on zmuszony...

Podobne wypracowania