Wojna chłopska i wojny religijne w Niemczech - opracowanie zagadnienia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
XV i XVI wiek to zapisał się w historii Europy jako okres walk na tle religijnym, które pociągnęły za soba również wystapienia chłopskie. W XV w. zaczęły toczyć się walki między zwolennikami reformacji i katolikami. Bardzo często przeradzały się one w konflikty o charakterze czysto społecznym. Pierwszym konfliktem, w którym udział wzięły ruchy reformatorskie i chłopstwo były tzw. wojny husyckie toczone w latach 1419-1434.
Zwykło się przyjmować, że epokę wojen religijnych rozpoczęło wystapienie Marcina Lutra i że trwała ona aż do końca wojny trzydziestoletniej, stanowiącej apogeum konfliktu religijnego, zakończonego pokojem westfalskim w 1648 r. Do najważniejszych wydarzeń z wojen religijnych zaliczyć należy bunt rycerzy niemieckich walczących o posiadłości kościelne w latach 1522-1523 i tzw. wojnę chłopską w Niemczech, która - toczona w latach 1524-1525 - pociągnęła za soba wiele ofiar. Dodatkowo istotną kwestią był konflikt między Związkiem Szmalkaldzkim a siłami cesarsko-papieskimi. Wojna ta zakończyła się pokojem augsburskim w 1555 r.
Wojna chłopska w Niemczech była największym w dziejach Niemiec wystąpieniem chłopskim przeciwko feudalizmowi. Trwała ona w latach 1524-1525 i zakończyła się przegraną powstańców. Za przyczynę jej wybuchu uważa się nierozwiązaną przez władze niemieckie kwestię chłopską. Wielu chłopów domagało się zmian, chcieli odzyskać stare prawa i podnieśc standard życia. Żądali tez zniesienia poddaństwa. Największe bunty chłopskie odnotowano w 1478 w Kaernten, w 1492 w Allgau i w 1517 w Schwarzwaldzie. Skutkiem ostrych wystapień chłopskich była równie ostra odpowiedź feudałów, którzy zaczęli torturować buntujących się i zwiększać obciążenia pańszczyźniane. Doszło do zjednoczenia katolicyzmu z protestantami przeciwko chłopom, ponieważ widziano wspólny interes w zdławieniu chłopskiej rebelii. Skutkiem powstań było zmniejszenie się liczby chłopów. Skutki gospodarcze dały się we znaki w Niemczech, co przełożyło się na późniejsza kondycję Niemiec podczas wojny trzydziestoletniej.
Podobne wypracowania do Wojna chłopska i wojny religijne w Niemczech - opracowanie zagadnienia
- Wojna z Rosją (1831) - przyczyny, skutki, przebieg
- Wojny punickie - streszczenie, najważniejsze informacje, daty
- Mikołaj Trąba – biografia, sylwetka postaci
- Bitwa pod Stalingradem - bitwa stalingradzka
- Polityka Królestwa Polskiego wobec Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Rusi Halickiej w XIV i XV wieku
- Polacy pod Monte Cassino - 1944 r.
- Powstanie styczniowe - organizacja państwa podziemnego
- Kryzys zadłużeniowy lat 80. Przyczyny upadku ZSRR
- Porozumienie Centrum - koalicja polityczna (12 maja 1990 r.)
- Skutki I wojny światowej - opracowanie zagadnienia
- Fundament Europy - jedność i różnorodność - przemiany ideowe oraz rola chrześcijaństwa w tworzeniu tożsamości europejskiej
- Gustaw Eiffel - biografia, życiorys
- Era Gorbaczowa (1985-1991)
- El Alamein 1942 - Bitwa pod El Alamein
- Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski
- Reforma rolna na Węgrzech (marzec 1945)
- Mikołaj Kopernik - biografia, życiorys
- Sobór laterański (pierwszy) i konkordat wormacki - postanowienia, opracowanie
- Ruch narodowy w Polsce w XIX/XX w. - Liga Narodowa (1893-1928)
- Wielka Brytania po I wojnie - przemiany wewnętrzne, Irlandia