Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Stalingradem - bitwa stalingradzka

bitwa pod Stalingradem, bitwa pod Stalingradem znaczenie, bitwa pod Stalingradem 1942, bitwa pod Stalingradem 1943, bitwa pod Stalingradem ciekawostki, bitwa pod Stalingradem opis, bitwa stalingradzka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po przegranej bitwie pod Moskwą Hitler osobiście objął dowództwo wojsk lądowych i podjął przygotowania do kampanii wiosennej. Jego celem było odcięcie Rosji od zaopatrzenia dostarczanego przez północny Atlantyk, zdobycie obszarów roponośnych, oraz okrążenie Moskwy od południowego wschodu. Aby osiągnąć zamierzenie, główne siły zostały skoncentrowane na linii Woroneż - Rostow - Stalingrad - Kaukaz. 

W maju 1942 armia niemiecka liczyła 6,2 mln ludzi w tym również sojuszników m. in. z Finlandii, Rumunii, Węgier i Włoch. Pojawili się też ochotnicy z Danii, Hiszpanii i Francji. W sumie na front ruszyły 232 dywizje i 20 brygad. Armia hitlerowska miała do dyspozycji 3000 czołgów i dział pancernych, 3400 samolotów oraz 43 tys. dział i moździerzy. W tym czasie ZSRR dysponowało armią liczącą 5, 5 mln ludzi, 4 tys. Czołgów, 3,1 tys. samolotów, 4,3 tys. dział i moździerzy. Ponadto Stalin w odwodach miał do dyspozycji dwie armie zapasowe. Wiosną 1942 Stalin odsunął od kierowania armią starą gwardię w osobach Woroszyłowa, Kulikowa i Buddionego, a postanowił na młodszych dowódców- Żukowa, Wasilewskiego, Szczerbakowa. Mieli być bardziej operatywni i funkcjonalni od poprzedników.

W kwietniu...

Podobne wypracowania