Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Trąba – biografia, sylwetka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mikołaj Trąba herbu Trąby, jeden z najznaczniejszych polskich ludzi Kościoła epoki średniowiecza, urodził się około roku 1358 w Sandomierzu. Jego ojcem był Jakub - scholastyk oraz dziekan kolegiaty sandomierskiej, który szlachectwo i herb otrzymał na zasadzie adopcji.

Swoją karierę polityczną Mikołaj Trąba od początku do końca związał z dworem króla Władysława Jagiełły, gdzie od roku 1390 pełnił już obowiązki królewskiego notariusza a w latach 1403-1412 podkanclerzego wielkiego koronnego. Z czasem wyrósł na zaufanego i najbliższego doradcę monarchy, u boku którego otwarcie prezentował swoje antykrzyżackie nastawienie. Mikołaj Trąba uczestniczył w orszaku Władysława Jagiełły w bitwie pod Grunwaldem, po której gorąco orędował za kontynuowaniem walki z Zakonem oraz zdobycia praktycznie bezbronnego Malborka. Bezpośrednio po grunwaldzkim zwycięstwie brał także udział na czele zespołu notarialnego w przeglądaniu oraz spisywaniu chorągwi i sztandarów zdobytych na Krzyżakach. Od roku 1410 przez kolejne dwa lata pełnił obowiązki arcybiskupa halickiego, po czym w roku 1412 został mianowany na zaszczytne stanowisko arcybiskupa gnieźnieńskiego.

Mikołaj Trąba zasłynął jednak najbardziej jako przewodniczący polskiej delegacji na...

Podobne wypracowania