Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna z Rosją (1831) - przyczyny, skutki, przebieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nocą z 29 na 30 listopada 1830 roku spiskowcy postanowili uderzyć. Ich celem był Konstanty. Zaatakowano Belweder, ale zamach na Konstantego się nie powiódł. Wielki książę uciekł i przyjął postawę wyczekującą. Nie rzucił swych oddziałów przeciwko Polakom, mówiąc, że to ich sprawa i że oni sami muszą się z nią uporać. Wydawało się, że ma rację, bowiem po nocy listopadowej zapanowała wśród powstańców bezsilność, a władza przeszła w ręce tych, którzy byli powstaniu przeciwni.

3 grudnia 1830 roku powstał Rząd Tymczasowy. W jego skład wchodzili: Adam Czartoryski, Ksawery Drucki-Lubecki, Julian Niemcewicz, Joachim Lelewel oraz Józef Wybicki. Rząd oddał dowództwo w ręce Józefa Chłopickiego, który nie będąc nigdy za powstaniem, 5 grudnia został dyktatorem. Konstanty wciąż czekał, ale car był przeciwny jego taktyce. Wysłał mu list, w którym pisał, że albo Rosja, albo Polska i rozpoczął zbrojenia. Decyzję przyspieszył fakt, dokonania detronizacji cara (25 stycznia 1831). Wojna roku 1831 rozpoczęła się 5 lutego, kiedy to Iwan Dybicz przekroczył granicę. Po stronie polskiej funkcję wodza naczelnego sprawowali kolejno: Michał Radziwiłł, Jan Skrzynecki oraz Henryk Dembiński. Z ważniejszych wydarzeń należy wymienić...

Podobne wypracowania