Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe - powstanie - Polskie Stronnictwo Ludowe i Stronnictwo Ludowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ruch ludowy na ziemiach polskich ma bardzo bogatą tradycję. W pierwszej połowie XX na scenie politycznej II Rzeczpospolitej wyraźnym piętnem odcisnęła się działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego pod przywództwem Stanisława Mikołajczyka. Dynamiczny rozwój polskiego parlamentaryzmu jednak został brutalnie zatrzymany przez wybuch wojny z Niemcami we wrześniu roku 1939. Po wojnie ruch ludowy skonsolidował się na nowo wokół osoby powracającego z emigracji Mikołajczyka, ale równocześnie z jego partią istniało wówczas marionetkowe, w pełni uzależnione od komunistów, figurujące jedynie jako oficjalna przeciwwaga wobec Polskiej Partii Robotniczej, Stronnictwo Ludowe.

Ambitne plany Mikołajczyka stworzenia prężnie działającej opozycji wobec rosnącego w siłę PPR zostały jednak stosunkowo szybko storpedowane przez zdecydowane działania obozu rządzącego. Znając sondażowe poparcie społeczne dla PSL, ludowcy wiele obiecywali sobie po wyborach do Sejmu Ustawodawczego w roku 1947. Jednak zakrojona na szeroką skalę akcja komunistów, wymierzona w działaczy ludowych (aresztowania w przeddzień wyborów, anulowanie list wyborczych) oraz ewidentne fałszerstwa w wynikach wyborów spowodowały, że w nowo powstałym sejmie PSL mógł...

Podobne wypracowania