Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polacy pod Monte Cassino - 1944 r.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwsze trzy fale ataków przeprowadzonych przez siły sprzymierzeńców na ukrytych za umocnieniami Linii Gustawa Niemców nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Kolejne dywizje amerykańskie, brytyjskie (w tym nowozelandzkie i hinduskie) oraz francuskie wracały na swoje pozycje wyjściowe doznawszy na stokach Monte Cassino dotkliwych, sięgających kilkudziesięciu procent, strat w ludziach. Jednak ciągłe ataki aliantów dały się we znaki także, broniącej klasztoru 10. Armii niemieckiej, której również liczebność i morale dalekie były od stanu początkowego.

Do decydującego o losach całej alianckiej kampanii włoskiej szturmu na skalisty masyw Monte Cassino przydzielono II Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Jednostka ta została utworzona latem 1943 r. na terenie Iraku (rejon Kirkuk) skąd poprzez brytyjskie dominia Palestynę i Egipt została w grudniu 1943 r. przetransportowana na Półwysep Apeniński jako integralna część 8. Armii brytyjskiej. Czwarte już natarcie na masyw Monte Cassino z udziałem II Korpusu Polskiego zostało przez sztabowców alianckich opatrzone kryptonimem „Honker”, co w języku angielskim oznacza odgłos jaki wydają dzikie gęsi wracające do swoich gniazd - było to bardzo...

Podobne wypracowania