Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

El Alamein 1942 - Bitwa pod El Alamein

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bitwa pod El Alamein, stoczona w dniach 23 października - 3 listopada 1942 r. okazała się być kluczową dla dalszych losów zmagań na froncie północno-afrykańskim. Była w zasadzie drugą potyczką pomiędzy aliantami a państwami Osi stoczoną w odstępie około trzech miesięcy w pobliżu El Alamein - pierwsza, rozegrana w lipcu, nie zakończyła się wyraźnym zwycięstwem żadnej ze stron, ale spowodowała zatrzymanie niemieckiej ofensywy w Egipcie.

W sierpniu 1942 r. dowództwo nad brytyjską 8. Armią walczącą w Afryce Północnej przejął marszałek Bernard Law Montgomery, który zastąpił na tym stanowisku gen. Claude’a Auchinlecka. Jego głównym celem było ostateczne wyparcie wojsk państw centralnych, co umożliwiłoby w dalszej perspektywie otwarcie nowego frontu w południowej Europie. Do uderzenia na słabnące z dnia na dzień oddziały Afrika Korps Montgomery zmobilizował ponad 200 tys. żołnierzy wspieranych przez 1000 czołgów, co dawało niemal dwukrotną przewagę nad wojskami Rommla, wspieranymi przez Włochów. Bitwę poprzedziła zakrojona na szeroką skalę akcja dezinformacyjna Brytyjczyków - fałszywe informacje odnośnie miejsca ataku, maskowanie pozycji, budowa fikcyjnego rurociągu. Pozycje niemieckie okopane były wzdłuż dwóch...

Podobne wypracowania