Ruch narodowy w Polsce w XIX/XX w. - Liga Narodowa (1893-1928)
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Kiedy okazało się, że Liga Polska nie zdoła uzyskać dla swojego programu wystarczającego poparcia (program ten spotkał się z akceptacją ze strony tzw. „Zet” oraz przez środowiska związane z „Głosem”) postanowiono przeprowadzić wewnętrzną reorganizację ruchu, zmieniając jego struktury i zasady działania. Wówczas to kierownictwo nad organizacją przejęli młodzi działacze tacy jak Popławski, Balicki czy Dmowski. Podjęto się także zmiany nazwy organizacji na Liga Narodowa, co miało być uwidocznieniem owych wewnętrznych zmian.
Reorganizacji uległ także program ugrupowania – wszak Liga Narodowa zerwała z dotychczasowymi tradycjami Towarzystwa Demokratycznego Polskiego oraz Ligi Polskiej, umieściła na dalszym planie ideę odzyskania niepodległości, zaś wysunęła na pierwszy plan kwestie kształtowania świadomości narodowej, budowę silnego narodu polskiego, który zdoła się oprzeć innym narodowościom (zgodnie z założeniami Ligi Narodowej przyszłe państwo polskie miało mieć charakter jednolity pod względem składu narodowościowego). Za wrogów tych idei, za wrogów polskości i narodu polskiego uznawano przede wszystkim Niemców i Żydów, wraz z istniejącym ruchem politycznym tych ostatnich – syjonizmem (choć sam program Ligi Narodowej był przede wszystkim odpowiedzią na działania narodowe prowadzone przez Niemców i Rosjan).
By lepiej realizować swoje cele, Liga Narodowa przeniosła swą działalność na ziemie polskie (Liga Narodowa pragnęła zbudować swoje struktury na terenie wszystkich zaborów), a w przyszłości zamierzała przekształcić się w konkretne ugrupowanie polityczne. W 1895 roku we Lwowie zaczął ukazywać się również „Przegląd Wszechpolski” (którego publicystą, ideologiem i głównym redaktorem był Roman Dmowski, autor m.in. takich dzieł jak „Młodzież polska” z 1895 roku oraz „Myśl nowoczesnego Polaka” z roku 1903).
Podobne wypracowania do Ruch narodowy w Polsce w XIX/XX w. - Liga Narodowa (1893-1928)
- Skutki I wojny światowej - opracowanie zagadnienia
- Wojna chłopska i wojny religijne w Niemczech - opracowanie zagadnienia
- Fundament Europy - jedność i różnorodność - przemiany ideowe oraz rola chrześcijaństwa w tworzeniu tożsamości europejskiej
- Gustaw Eiffel - biografia, życiorys
- Era Gorbaczowa (1985-1991)
- El Alamein 1942 - Bitwa pod El Alamein
- Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski
- Reforma rolna na Węgrzech (marzec 1945)
- Mikołaj Kopernik - biografia, życiorys
- Sobór laterański (pierwszy) i konkordat wormacki - postanowienia, opracowanie
- Wielka Brytania po I wojnie - przemiany wewnętrzne, Irlandia
- Konflikt Ateny - Sparta
- Starożytny Rzym - Rzym w wieku VI-V p.n.e.
- Konflikt polsko-szwedzki w I poł. XVII w.
- Wojna osiemdziesięcioletnia - przyczyny. 1568-1648
- Zygmunt August - panowanie
- Bitwa pod Dunkierką 1940 r - przebieg i skutki
- Europa wobec rządów Hitlera
- Pius XII - papież Hitlera? - List Piusa XII do biskupów niemieckich
- Próby utworzenia federacji państw Europy Środkowej i Bałkanów