Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielka Brytania po I wojnie - przemiany wewnętrzne, Irlandia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ogromny światowy konflikt, którzy wstrząsnął całym światem, trwająca 4 lata wojna wpłynęła na losy wszystkich państw biorących w niej udział. Dotyczyły to każdej strony konfliktu, bez względu na fakt, czy ostatecznie odniosła zwycięstwo. W wyniku I wojny światowej Wielka Brytania, na samym początku lat 20 tak samo jak inne kraje została dotknięta kryzysem gospodarczym. Jednak największym problemem, który wstrząsnął dawnym Imperium Brytyjskim był konflikt w Irlandii.

Sam problem pojawił się już wcześniej. Podczas wojny z Państwami Centralnymi na wyspie wybuchło, tzw. powstanie wielkanocne. Miało ono miejsce 24 kwietnia 1916 roku, a swoim zasięgiem objęły tylko stolicę - Dublin. Powstańcy szybko opanowali większość ważnych budynków w mieście, a następnie ogłosili utworzenie niepodległej Republiki Irlandii. Od razu też ustalili, że przywódcą nowopowstałego kraju zostanie Patric Pearse. Przeciwko buntownikom natychmiast wysłano wojska brytyjskie, których zadaniem było stłumienie rozruchów. Walki w mieście trwały 6 dni kiedy ostatecznie obrońcy skapitulowali. Nie bez znaczenia był także fakt, że sama akcja powstańców nie zyskała poparcia społeczeństwa irlandzkiego. 16 przywódców, w tym niedoszłego samozwańczego prezydenta,...

Podobne wypracowania