Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Starożytny Rzym - Rzym w wieku VI-V p.n.e.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakończenie okresu przedmiejskiego w dziejach Rzymu równoznaczny z powstaniem miasta datuje się na rok 753 p.n.e. W pierwszych latach swojego istnienia Rzym był królestwem, którym wg tradycji rządziło siedmiu królów. O ile co do autentyczności pierwszych czterech historycy mają często wątpliwości to panowanie Tarkwiniuszów jest już potwierdzone źródłowo.

Tarkwiniusz Stary rozpoczął swoje rządu w roku 616 p.n.e. i sprawował je nieprzerwanie do roku 578 p.n.e. kiedy to został zamordowany w wyniku spisku, któremu przewodził syn poprzedniego króla Ankusa Marcjusza. Najważniejszym osiągnięciem panowania pierwszego z Tarkwiniuszów na tronie rzymski było niewątpliwie melioracja oraz osuszenie przy pomocy zbudowanego specjalnie w tym celu kanału Cloaca Maxima bagna, na którym w przyszłości powstało słynne forum Romanum. Jego następca, Serwiusz Tuliusz (578-534 p.n.e.) przeszedł do historii głównie jako reformator armii oraz budowniczy murów okalających miasto. Okres królewski w dziejach Rzymu kończy panowanie Tarkwiniusza Pysznego, którego to ostatecznie wygnano z miasta w roku 509 p.n.e. wprowadzając tym samym Republikę w Rzymie.

Z rokiem 509 p.n.e. wiążą się również...

Podobne wypracowania