Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chiny - komunizm w Chinach - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

1 października 1948 roku proklamowano Chińską Republikę Ludową. Na czele państwa stanął Mao Tse-tung, który przez kolejne lata będzie sprawował niepodzielną władzę. Stany Zjednoczone nie mogły pogodzić się z takim obrotem spraw. Powszechnie mówiono o „utracie Chin” - główny azjatycki sojusznik już niebawem miał zaprowadzić na swoim terenie ustrój radziecki.

W Chinach zapanował reżim. Pierwsze brutalne działania skierowano przeciwko inteligencji. W latach 1950-1953 opracowano i realizowano pierwszy plan gospodarczy, do 1957 roku przeprowadzając kolektywizację rolnictwa. Skutkiem było wytworzenie przemysłu ciężkiego, jak również miliony ofiar. W roku 1956 stało się coś zupełnie niespodziewanego - w miejsce prześladowania inteligencji, Mao wezwał ją do swobodnego, kulturalnego współdziałania. Hasłem przewodnim stało się: „niech zakwitnie sto kwiatów, niech się spiera sto szkół”. Przyniosło to oddźwięk w Europie -  kraje ogarnięte odwilżą postalinowską zaczęły obserwować Mao, popierając jego pomysł. W samych Chinach liberalizacja, jak się szybko okazało pozorna, wywołała efekt taki, jak w krajach europejskich - zaczęły się głosy krytykujące władzę. Okrzyknięto, że kwiaty zamieniły się w chwasty....

Podobne wypracowania