Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Teatr grecki - aktorzy w teatrze greckim - tragedia grecka

W Atenach, które ok. V wieku p.n.e. osiągnęły szczyt świetności, powstał pierwszy stały teatr. Aktorzy w nim występujący, grali pod gołym niebem na półkolistym placu, zwanym orchestrą. Orchestrę otaczała z trzech stron półkolista widownia, wznosząca się schodkowo ku górze, tak aby każdy z widzów miał dobrą widoczność.

We wspomnianym V wieku p.n.e., zresztą tuż po zwycięskich dla Aten wojnach z Persami, Grecy mieli okazję zaznać kilku innowacji w sferze teatru. Odpowiedzialni są za nie trzej wielcy tragicy, tj. Ajschylos, Sofokles i Eurypides. Warto wspomnieć, że stworzone przez nich dzieła są grane po dziś dzień na całym świecie.

Ajschylos zasłużył się teatrowi jako twórca tragedii greckiej. To on jako pierwszy wprowadził do teatru drugiego aktora, co pozwoliło prowadzić na scenie normalny dialog, a nie jak to miało miejsce dotychczas – jeden aktor modulował różne głosy, prowadząc ze sobą sztuczny dialog. Idąc tropem Ajschylosa trzeciego aktora na scenę wprowadził Sofokles. Później już długo nikt się nie odważył przekroczyć tej cyfry, uznając ją za pewnego rodzaju kanon. Nie znaczy to jednak, że w przedstawieniach teatralnych było miejsce tylko dla trzech ról. Bywało ich znacznie więcej, gdyż każdy aktor grał zwykle kilka postaci naraz. Warto również zaznaczyć, iż na scenie występować mogli jedynie mężczyźni, nawet wówczas, gdy w sztuce występowały role kobiece.

Teatr grecki, szczególnie w Atenach, pod wodzą Peryklesa, który wprowadził diety za uczestnictwo w przedstawieniach teatralnych (podobnie jak miało to miejsce w przypadku Zgromadzeń Ludowych), rozwijał się wspaniale i stanowił jedną z najbardziej ulubionych rozrywek tamtych czasów. Zresztą miał on swoje szczególne miejsce w trakcie świąt Dionizosa, kiedy to ludność wypełniała widownię teatru i nie schodziła z niej przez trzy dni! Wówczas każdego dnia inny autor był zobowiązany wystawić trzy swoje tragedie.

Podobne wypracowania do Teatr grecki - aktorzy w teatrze greckim - tragedia grecka