Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francis Bacon - biografia, życiorys (malarz)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kontrowersyjny Francis Bacon zaliczany jest przez krytyków w poczet najbardziej utalentowanych malarzy europejskich po II wojnie światowej. Istnieją dowody na pokrewieństwo malarza z wybitnym siedemnastowiecznym filozofem – Francisem Baconem.

Artysta urodził się w 1909 roku w Dublinie w rodzinie rodowitych Anglików. Jego dzieciństwo naznaczone było chorobą – Bacon cierpiał na ostrą odmianę astmy, która uniemożliwiała mu regularną naukę w szkole. Po wybuchu I wojny światowej cała rodzina przeprowadziła się do Londynu. Stosunkowo szybko Bacon uniezależnił się od domu rodzinnego. Już w wielu siedemnastu lat opuszcza Londyn udając się do Berlina. To właśnie w tym mieście Bacon odkrywa swój homoseksualizm i nawiązuje pierwsze kontakty z mężczyznami. Warsztat malarski zaczyna doskonalić w Paryżu, do którego udaje się po ośmiu tygodniach spędzonych w Berlinie.

Do rodzinnego Londynu Bacon wraca w 1929 roku i zaczyna działalność jako projektant mebli i wnętrz. Doświadczenia z tej dziedziny wpłyną na jego późniejsze prace malarskie. Jako projektant mebli odnosi duży sukces, artysta organizuje nawet dwie wystawy mebli (1929 i 1930 rok). W tym czasie Bacon rozpoczyna swoje pierwsze malarskie próby. Jego ówczesna...

Podobne wypracowania