Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Secesja Katangi - wojna w Kongu (1960)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niemal natychmiast po odzyskaniu niepodległości przez Demokratyczną Republikę Konga, państwo to uległo rozkładowi. Brak stabilności nowych struktur spowodował, że radykalne grupy zasiedlające bogate w surowce naturalne tereny usilnie dążyły do secesji. Tak też stało się w przypadku Katangi – rejoniu, na którym znajdowały się olbrzymie złoża miedzi. Inspiratorem rozłamu był Moise Czombe oraz pułkownik Joseph Mobutu. Gdy nie udało się przekonać do współpracy Rodezji Czombe, 11 lipca 1960 roku proklamował secesję Katangi.

Decyzja ta rzecz jasna spotkała się z ostrą krytyką ze strony ONZ, które postanowiło wysłać na miejsce swe wojska. Jedynie Belgia, kierując się swym interesem ekonomicznym, postanowiła uznać nowe państwo.

Zaognienie trudnej sytuacji nastąpiło na początku roku 1961. Prawdziwym szokiem dla opinii międzynarodowej była wiadomość o morderstwie Patrice Lumumby – premiera Konga. We wrześniu poprzedniego roku został on obalony przez Mobutu, a w styczniu wysłany do Katangi. Tam, z polecenia Czombe, dokonano mordu. Tym razem ONZ nie ociągało się z decyzjami. Rada Bezpieczeństwa skierowała do Konga kolejne wojska z misją niedopuszczenia o wybuchu wojny domowej – w istocie oznaczało to atak na Katangę. Jednocześnie z terenów...

Podobne wypracowania