Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Represje polityczne, gospodarcze i społeczno-kulturalne caratu po powstaniu listopadowym

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy okazało się, że powstanie listopadowe nie jest w stanie stawić czoła zaborcom Rzeczypospolitej i wreszcie po długich, ciężkich i zaciętych walkach upadło 21 października 1831 roku, niemal pewnym było, że Polacy poniosą konsekwencję swojego zbrojnego wystąpienia. Konsekwencje te miały mieć wielowymiarowy charakter - zarówno społeczny, kulturalny jak i polityczny.

Wraz z upadkiem wspomnianego powstania narodowego car Mikołaj I zdecydował się na zlikwidowanie Konstytucji (która przed powstaniem i tak nie była przez carat przestrzegana) i zastąpił ją Statutem Organicznym, który jednak pozostawiał w ramach ustroju Radę Administracyjną oraz Radę Stanu. Jednocześnie ów Statut Organiczny oferował Polakom ograniczoną nietykalność osobistą.

Za swoją niesubordynację wobec cara Polacy musieli zapłacić jednak wyższą cenę niż tylko utrata Konstytucji. Wszak Królestwo Polskie traciło także: rząd, sejm oraz armię. Zgodnie z decyzjami popowstaniowymi Królestwo Polskie stawało się „nierozdzielną częścią Rosji”, co mogło odbierać Polakom wszelkie nadzieje na autonomię, która gwarantowała im w miarę wolne i swobodne życie w ramach swojej ojczyzny. Namiestnikiem Królestwa Polskiego został z nadania cara feldmarszałek...

Podobne wypracowania