Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Igrzyska Olimpijskie w Monachium (1972) - zamach w Monachium

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

5 września stał się najbardziej pamiętanym dniem Igrzysk Olimpijskich roku 1972. Palestyńczycy z terrorystycznej organizacji - Czarny Wrzesień , porwali w nocy z wioski olimpijskiej, izraelskich sportowców. Zakładnicy mieli być wymienieni w zamian za palestyńskich więźniów, przebywających w Izraelu.

Zdecydowano się przeprowadzić akcję, która miała na celu odbicie zakładników. Było to działanie prowadzone jednak przez zwykłych policjantów, a nie wyspecjalizowaną jednostkę. Akcja nie powiodła się. Zginął jeden z niemieckich policjantów, izraelscy sportowcy oraz pięciu terrorystów.

Olimpiada nie została przerwana. Zamach w Monachium miał jednak konkretne konsekwencje – oczywistością stało się utworzenie antyterrorystycznej jednostki, specjalnie wykwalifikowanej do operacji, podczas których ważą się losy zakładników.

Terroryzm pojawiał się już w czasach starożytnych, od czasów powstania IRA był natomiast znany całemu światu. A jednak w roku 1972 nie brano go najwyraźniej na poważnie. Był problemem istniejącym poza Europą. Wydarzenia z olimpiady w Monachium musiały zupełnie zweryfikować ten pogląd. Od czasu zamachu monachijskiego można mówić o globalizacji problemu terroryzmu.

Podobne wypracowania