Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny husyckie - przyczyny, skutki, przebieg

Wojny husyckie prowadzone były w latach 1419-1434 r. przez husytów w Czechach i krajach sąsiadujących. Przyczyną wojen husyckich była męczeńska śmierć Jana Husa, co spowodowało znaczny wzrost niezadowolenia wśród liczby jego wyznawców.

Dodatkowo pojawił się problem między plebsem a patrycjatem. Poglądy Husa o równości i ubóstwie Kościoła znajdowały coraz większe poparcie. W 1419 r. lud zajął ratusz nowomiejski w Pradze i wyrzucił rajców miejskich przez okna ratuszu. W tym samym czasie zmarł Wacław IV - król czeski, a jego następca Zygmunt Luksemburski skłonny był walczyć z husytami, ponieważ nie chciał ustąpić ich żądaniom.

Zygmunt Luksemburski rozpoczął stanowczą politykę walki z husytami, stracił 23 przywódców wystąpień we Wrocławiu. Husyci uzyskali poparcie całego narodu i pod dowództwem J. Zizki rozgromili wojska Zygmunta Luksemburskiego, którego armia oblegała Pragę. Wkrótce po tym zajściu sejm czeski zdetronizował Zygmunta Luksemburskiego, jako nieudolnego władcę. Husyci ofiarowali koronę czeską polskiemu królowi Władysławowi Jagielle., ten jednak jej nie przyjął.

Przez jakiś czas wojska husyckie pod wodzą Zizki dobrze i sprawnie rozprawiały się z wrogimi sobie wojskami. Po śmierci Zizki, na czele taborytów stanął Prokop Wielki. Zwyciężał w kolejnych walkach w 1426, 1427 i 1431 roku, a wojska husyckie zaczęły organizować wyprawy na kraje sąsiadujące – Śląsk, Miśnię, Turyngię i Morawy. Husyci odnosili zwycięstwa, w 1433 roku w wyniku walk  z Krzyżakami, dotarli aż do brzegów Bałtyku.

Z czasem jednak w Czechach zmieniło się nastawienie, a społeczeństwo zaczęło odczuwać zmęczenie wojnami i bitwami. W 1432 roku zaczęto prowadzić rokowania ze stroną katolicką, z którą zawarto tzw. kompaktaty praskie, doprowadzając do ugody z katolicyzmem. Nie wszystkie jednak odłamy przyjęły ugodę, taboryci doprowadzili wkrótce do bitwy  z utrakwistami. W 1434 roku taboryci ponieśli klęskę, a w 1436 r. Zygmunt Luksemburski zatwierdził kompaktaty, co położyło kres problemom odłamów husyckich.

Podobne wypracowania do Wojny husyckie - przyczyny, skutki, przebieg