Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny husyckie - przyczyny, skutki, przebieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojny husyckie prowadzone były w latach 1419-1434 r. przez husytów w Czechach i krajach sąsiadujących. Przyczyną wojen husyckich była męczeńska śmierć Jana Husa, co spowodowało znaczny wzrost niezadowolenia wśród liczby jego wyznawców.

Dodatkowo pojawił się problem między plebsem a patrycjatem. Poglądy Husa o równości i ubóstwie Kościoła znajdowały coraz większe poparcie. W 1419 r. lud zajął ratusz nowomiejski w Pradze i wyrzucił rajców miejskich przez okna ratuszu. W tym samym czasie zmarł Wacław IV - król czeski, a jego następca Zygmunt Luksemburski skłonny był walczyć z husytami, ponieważ nie chciał ustąpić ich żądaniom.

Zygmunt Luksemburski rozpoczął stanowczą politykę walki z husytami, stracił 23 przywódców wystąpień we Wrocławiu. Husyci uzyskali poparcie całego narodu i pod dowództwem J. Zizki rozgromili wojska Zygmunta Luksemburskiego, którego armia oblegała Pragę. Wkrótce po tym zajściu sejm czeski zdetronizował Zygmunta Luksemburskiego, jako nieudolnego władcę. Husyci ofiarowali koronę czeską polskiemu królowi Władysławowi Jagielle., ten jednak jej nie przyjął.

Przez jakiś czas wojska husyckie pod wodzą Zizki dobrze i sprawnie rozprawiały się z wrogimi sobie...

Podobne wypracowania