Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niepodległe Państwo Chorwackie - Chorwacki Ruch Wyzwoleńczy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chorwacki Ruch Wyzwoleńczy, czyli HOP - Hrvatski Oslobodilacki Pokret - został powołany do życia w roku 1956, przez Ante Pavelicia – wojennego zbrodniarza, autora Niepodległego Państwa Chorwackiego, opartego na faszyzmie i modelu narodowo-katolickim. Pavelić zmarł w roku 1959, ale apogeum działalności ruchu przypada na lata siedemdziesiąte.

Ze względu na antykomunistyczną postawę, Chorwacki Ruch Wyzwoleńczy miał całkiem dobre pole do działania na terenie Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii czy Argentyny (sam Pavelić zamieszkał w Argentynie, dopiero gdy groziła mu ekstradycja, której domagała się Jugosławia, przeniósł się do Madrytu). Nawiązywał bezpośrednio do działań ustaszy.

Podstawa istnienia HOP opierała się o ideologie, w której głównym wrogiem była Jugosławia. Za cel postawiono sobie zniszczenie państwa, poprzez mordowanie zarówno jego polityków, jak i obywateli. Do najbardziej spektakularnych akcji należał udany zamach na  ambasadora Jugosławii, przeprowadzony w roku 1971 oraz terrorystyczny atak na pasażerski samolot w roku 1972.

Od roku 1991 HOP zaczął etap legalnej działalności, rejestrując partię polityczną pod tą samą nazwą. Partia nie zyskała dużego poparcia.

Podobne wypracowania