Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Totalitaryzm - Stalinizm w ZSRR - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stalinizm w ZSRR rozpoczął się wraz z objęciem przez Józefa Stalina władzy w kraju. Został on dyktatorem i rozpoczął budowanie aparatu politycznego oraz terroru, które ściśle były ze sobą połączone. Jego polityka sprowadzała się do bezwzględnej inwigilacji przeciwników politycznych, atakowania oponentów i surowym rozprawianiu się z trockistami.

Proces stalinizacji ZSRR rozpoczyna się około 1926 r., kiedy Stalin przejmuje po Leninie władzę. Krwawo rozprawia się ze swoimi oponentami – Kamieniewem i Zinowiewem.

Stalinizm miał być kontynuacją polityki, którą rozpoczął Lenin. W ZSRR zapanował kult wodza – Stalin miał władzę nieograniczoną  i nikt nie potrafił mu się przeciwstawić; jeśli zaś potrafił, ponosił tego krwawe konsekwencje. Stalin zmusił swojego głównego politycznego przeciwnika do ucieczki z kraju, zaś inni opozycjoniści zostali na jego polecenie potajemnie zamordowani i usunięci.

Józef Stalin rozpoczął rozbudowę NKWD w 1934 r. NKWD tropiło i aresztowało przeciwników politycznych Stalina. Metody NKWD były brutalne i polegały na torturach i przemocy. ZSRR pogrążał się w „cichym” ludobójstwie, ludzie ginęli bez wieści, byli wywożeni do obozów lub mordowani...

Podobne wypracowania